چگونه در چین کالایی را پیدا نماییم؟ -کالایایی
نوشته شده در 1397/8/23 ساعت 11:44:59
جستجو و پیدا کردن کالا در چین، اطمینا ن از کیفیت کالا و یافتن فروشنده معتمد و قابل اطمینان همواره جزو یکی از دغدغه های اصلی بازرگانانی است که قصد تجارت با  کشور دیگزی را دارند. در این میان تجارت با چینی ها کلیه امور مذکور را پیچیده تر می کند زیرا که عدم شناخت از زبان آنها، جستجو را سخت و کم اثر می نماید و فرهنگ تجاری چینی بصورتی است معامله با آنها را بسیار پیچیده میشود در این مقاله سعی شده است تا مهمترین نکات در این زمینه گردآوری و در اختیار شما خوانندگان قرار گیرد. مجموعه سین و پرشین قصد دارد با اطلاع رسانی کامل و صحیح ، ارایه خدمات همچون کالایابی در چین، ترخیص کالا ، واردات کالا از چین،  حمل هوایی و حمل دریایی کالا را برای هموطنان عزیر نسهیل نماید.

جستجو و پیدا کردن کالا در چین، اطمینا ن از کیفیت کالا و یافتن فروشنده معتمد و قابل اطمینان همواره جزو یکی از دغدغه های اصلی بازرگانانی است که قصد تجارت با  کشور دیگزی را دارند. در این میان تجارت با چینی ها کلیه امور مذکور را پیچیده تر می کند زیرا که عدم شناخت از زبان آنها، جستجو را سخت و کم اثر می نماید و فرهنگ تجاری چینی بصورتی است معامله با آنها را بسیار پیچیده میشود در این مقاله سعی شده است تا مهمترین نکات در این زمینه گردآوری و در اختیار شما خوانندگان قرار گیرد. مجموعه سین و پرشین قصد دارد با اطلاع رسانی کامل و صحیح ، ارایه خدمات همچون کالایابی در چین، ترخیص کالا ، واردات کالا از چین،  حمل هوایی و حمل دریایی کالا را برای هموطنان عزیر نسهیل نماید.

در این مقاله ابتدا این موضوع مطرح می شود که شرکت های بازرگانی که قادر به برپا کردن دفاتر بین المللی در چین نیستند یا توانایی نظارت بر مراحل تولید محصول خود را ندارند چگونه می توانند منبعی مناسب برای خرید کالای خود را در چین پیدا کنند؟

1. موتورهای جستجو در اینترنت

راحت ترین و به صرفه ترین شیوه پیدا کردن منابع کالا در چین جست وجو در اینترنت از طریق موتورهای جستوجو مانند گوگل و استفاده از سایت های منبع یابی مانند Alibaba, Global Sources, and Made-in-China.com. است.

هزاران فروشنده در این سایت ها ثبت شده اند و شما می توانید جست و جوی خود را با استفاده از فیلترهای مخصوص در این سایت ها هدف مندتر کنید. اگر جست و جوی مناسبی در این سایت ها داشته باشید می توانید به راحتی عرضه کنندگان اصلی کالای خود را پیدا کنید. بعضی از این سایت ها لیستی کامل از ارائه دهندگان خدمات و همچنین لیست سیاهی از تامین کنندگان کالا دارند. به عنوان مثال علی بابا لیست کاملی از شرکت های متخلف دارد که می توانید به آن مراجعه کنید.

برخی از این سایت ها سرویس های مخصوصی را برای محافظت بیشتر از خریداران خود پیشنهاد می دهند. به عنوان مثال سایت گلوبال سورس سرویسی با عنوان اعتبار سنجی فروشندگان دارد که در آن به بررسی اطلاعات کلیدی از جمله وضعیت کارخانه، ظرفیت تولید و کیفیت محصولات تولیدی می پردازد.

این نکته را فراموش نکنید تامین کنندگانی که در این سایت تایید شده اند فقط وجود فیزیکی دارند و عواملی مانند شهرت، قابلیت تولید یا کیفیت آنها مورد تأیید قرار نگرفته است. برای مثال یک عضو طلایی در سایت علی بابا عضوی است که تنها پول عضویت طلایی را پرداخت کرده است.

علاوه بر این در حالی که در این سایت ها فهرست بزرگی از تامین کنندگان وجود دارد، برخی از آن ها دلال یا عمده فروشان هستند نه تولیدکنندگان واقعی کالا. شما هیچ وقت بهترین قیمت را از دلالان یا عمده فروشان دریافت نخواهید کرد، بنابراین باید تلاش خود برای پیدا کردن تامین کنندگان اصلی را چند برابر کنید.
لازم به ذکر است که گزارش های منابع جهانی و منابع خبری چین نشان می دهد که مطالعات عمیقی در زمینه منبع یابی در چین انجام شده است و شما می توانید تأمین کنندگان واجد شرایط و اطلاعات تماس آن ها را پیدا کنید.این گزارش شامل نمایی کلی از صنایع، محصولات با بالاترین قیمت و سایر اطلاعات قیمت گذاری است، هر چند این اطلاعات نمی تواند همیشه به روز باشد.

در انتها فراموش ننمایید که همواره چینی ها قیمت نهایی فروشان به تجار خارجی بالاتر از تجار چینی داخلی هست پس سعی نمایید برای مذاکرات قیمت حتما از شرکت های ایرانی ثبت شده در چین کمک بگیرید زیرا که آنها میتوانند 10 تا 20 درصد ارزانتر برای شما خرید نمایند.

2. شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی اصلا یک پلت فرم ایده آل برای شناسایی تأمین کنندگان کالا نیستند. فقط تعدادی از تأمین کننده ها در رسانه های اجتماعی حضور دارند ولی آن ها می تواند منبع خوبی برای بررسی و تحقیق در خصوص تأمین کنندگان بالقوه باشند.
همچنین در حال حاضر گروهای حرفه ای بسیاری در Linkedln وجود دارد که تمرکز اصلیشان بر منبع یابی در کشور چین است، لیستی برخی از این گروه ها در ادامه آمده است:
China Sourcing
China Sourcing Forum
China Sourcing, Networking, Import, Export, Trading, Manufacturing
China Sourcing Group
China Trade Group

علاوه بر این برخی از انجمن ها مانند Alibaba forum, Smart China Sourcing. در سایت گلوبال سورس و China Sourcing Blog پیشنهادات خوبی را به شما ارائه می دهند. در آخر، اگر می خواهید مطمئن شوید که منبع شما معتبر است و مشتری از آن شکایت نکرده است سری به سایت Ripoff Report بزنید و گزارشات این سایت را در خصوص منابعتان بخوانید.

3. نمایشگاه های تجاری

حضور در نمایشگاه های تجاری یکی دیگر از راه های پیدا کردن منابع معتبر در چین است. با حضور در نمایشگاه های تجاری می توانید فرصت مذاکره رو در رو با صاحبان کارخانه ها و محصولات تولیدیشان، ظرفیت تولید، روش های کنترل کیفیت کالای تولید شده و سایر مسائل کلیدی در تجارت را داشته باشید. حضور در نمایشگاه های تجاری می تواند به شما در ارزیابی و بررسی توانایی های تامین کنندگان کالا کمک کند.

دو نمایشگاه مهم در چین برگزار می شود که  در اینجا به آنها اشاره می نماییم. اولین نمایشگاه کانتون فیر است که سالی دو بار در شهر گوانجو برگزار می شود. نمایشگاه کانتون هر سال میزبان بیش از هزاران شرکت کننده است که طیف وسیعی از کالا را در این نمایشگاه جست و جو می کنند. و دیگری نمایشگاه شرق چین بزرگترین نمایشگاه تجاری در چین است و سالی یک بار در شهر شانگهای برگزار می شود. در گزارشی بطور مفصل توضیح  داده ایم که در این نمایشگاه فقط تعداد محدود و اندکی از عرضه کنندگان شرکت می کنند و لذا گزینه مناسبی برای یافتن تولید کننده نیست مخصوصا که شرکت هایی که شما از طریق این نمایشگاه پیدا می کنید در قیمت نهایی حداقل 20 درصد گرانتر با شما معامله خواهند کرد.

اما همچنین نمایشگاه تخصصی در چین برگزار می شوند که متعلق به صنعت خاصی هستند، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از سایت China Sourcing Fairs استفاده کنید.
یکی از نقاط ضعف این نمایشگاه ها این است که ممکن است که تنها بخش کوچکی از تأمین کنندگان اصلی کالا در آن حضور داشته باشند، زیرا بسیاری از تأمین کنندگان اصلی کالا در نمایشگاه های تجاری شرکت نمی کنند و بنابراین ممکن است شما نتوانید بهترین قیمت را از این نمایشگاه ها دریافت کنید.


برقراری ارتباط موثر یکی از مهترین موضوعات شرکت در نمایشگاه های تجاری است. خبر خوب این است که بیشتر غرفه داران در نمایشگاه های بین المللی به زبان انگلیسی تسلط دارند و خبر بد این که درست به همین تعداد غرفه دارانی هم هستند که نمی توانند انگلیسی صحبت کنند، برای همین لزوم وجود یک مترجم چینی برای حضور در نمایشگاه در زمان بستن قرار وجود دارد.  در نهایت توجه داشته باشید که تمام شرکت کنندگان در نمایشگاه تامین کنندگان اصلی کالا و تولیدکننده نیستند بلکه برخی از آن ها عمده فروش یا دلال هستند، بنابراین مطمئن شوید که از تولیدکننده اصلی خرید خود را انجام می دهید.

همچنین شما میتوانید از شرکت های معتبر و فعال ایرانی در چین در مورد نمایشگاه ها راهنمایی بگیرید و همچنین برای امور ترجمه نیز از آنها مترجمان همراه با تسلط بر زبان چینی، انگلیسی و فارسی  را تقاضا نمایید زیراکه  در این صورت شما می توانید حضوری موثر در نمایشگاه داشته باشید.
 

4. خرید مستقیم از تولیدکننده اصلی

زمانی که شما قادر به شناسایی، تأیید و ارزیابی یک تامین کننده بالقوه شدید، شما می توانید محصولات آن را به صورت مستقیم یا از طریق پلتفرم های B2B خریداری کنید. اگر همه موارد ذکر شده به درستی انجام شود خرید مستقیم از طریق تامین کنندگان اصلی کالا می تواند باعث صرفه جویی پول شما شود. مسئله مهم دیگر نحوه پرداخت پول توسط شما است. امن ترین گزینه تسویه مالی با فروشنده های چینی استفاده از اعتبار بانکی صادرشده از سوی بانک خود یا استفاده از سپرده شخص ثالث معتبر است.


روش های دیگر پرداخت با ریسک بالا مانند استفاده از کارت اعتباری، پرداخت نقدی یا روش های مشابه نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما بسیاری از این روش ها مکانیسم قابل اعتمادی را برای برگشت پولتان در صورت تقلب یا ایجاد سایر مشکلات قراردادی با طرف چینی برایتان ایجاد نمی کند.

لازم بذکر است امروزه بدلیل مشکلات بانکی متعدد یکی از امن ترین راه های برای پرداخت استفاده از تجار مقیم چین می باشند و به راحتی با پرداخت ریالی به حساب های داخلی تجار ایرانی مقیم چین میتوانید از طریق تنها انها یوان به حساب های چینی ها واریز نمایید.

جدا از نحوه پرداخت در صورت خرید مستقیم حتما باید از اعتبار فروشنده اطمینان حاصل نمایید. برای پیدا کردن تامین کننده معتبر ضروری است که بررسی هایی باید صورت بپذیرد. اطلاعات به دست آمده از از یک وبسایت یا سایر کانال های اطلاع رسانی منبع یابی، شروع خوبی است ولی در مرحله بعد شما باید به این موضوع دقت داشته باشید که آیا تامین کننده ای که مدنظر دارید وجود حقیقی و حقوقی دارد یا خیر؟ آیا یک تولید کننده هست یا یک واسطه و دلال؟ آیا قابل اعتماد هست و پروانه فعالیت در این صنف را دارد ؟ این موضوع می تواند چالشی برای شما ایجاد نماید.

 شما باید با یک مرکز معتبر چینی ارتباط برقرار کنید تا اطلاعات ضروری فروشنده تان از قبیل ظرفیت تولید، کیفیت محصولات، گواهینامه ها، تکنولوژی و مدت زمان ساخت محصول را در اختیارتان قرار دهد. این کار را شما میتوانید از طریق شرکت های متعبر ایران مقیم در چین نیز انجام دهید.

 

5. استفاده از آژانس های منبع یابی چینی

اگر خرید مستقیم کالا از تامین کنندگان اصلی برای شما سخت و زمان گیر است شما می توانید از آژانس های منبع یابی در چین استفاده کنید که در این زمینه تجربه کافی دارند.
این آژانس ها می توانند در شناسایی، تایید و برقراری ارتباط با تامین کنندگان اصلی به شما کمک کنند. هزینه ای که این مراکز به عنوان دستمزد انتخاب می کنند، بین 5 تا 10 درصد از ارزش خرید محصول شما است.
در بیشتر مواقع آژانس های منبع یابی کمیسیون محور به اندازه کافی مجهز نیستند تا بتواند به صورت موثر نظارتی بر نحوه تولید و میزان کیفیت محصولات تولیدی داشته باشند یا اینکه برای شما شرایطی فراهم کنند که معامله ای به صورت مقرون به صرفه انجام شود. توجه داشته باشید که بین آژانس های منبع یابی چینی و تولیدکنندگان کالا کمیسیونی پنهان وجود داشته باشد. ما توصیه می نماییم از شرکت های ایرانی مورد اطمینان برای این امور استفاده نمایید.

5. شرکت های بازرگانی ایرانی مقیم چین

شرکت های بازرگانی می تواند فرصت خوبی برای شما باشد که می خواهید خرید کوچکی از چین داشته باشید و تمایلی برای مواجه با مشکلات منبع یابی در چین ندارید. با استفاده از خدمات شرکت های بازرگانی خواهید توانست اطلاعات مروبط به زنجیره تأمین کالایتان را پیدا کنید، نکته ای که نباید آن را فراموش کنید کیفیت محصول تولیدیتان است. منبع یابی کالا در چین ریسک زیادی برای شما از جمله خرید کالاهای بی کیفیت، تقلبی و ایجاد مشکل در اجرای قراردادهای مالی دارد. قطعا این خطرات منبع یابی فقط مخصوص کشور چین نیست ولی همیشه ریسک تجارت در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته است. ولی هنگامیکه از اینگونه شرکت های استفاده می نمایید از ریسک رو کاهش می دهید.
 

 

 

 

برچسب‌ها: کالایابی