اجلاس اپک 2018: محیطی برای مناظره اقتصادی چین و آمریکا
نوشته شده در 1397/8/29 ساعت 13:33:24
اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی آسیا-پاسفیک (اَپک) در کشور جزیره ای و کوچک پاپوا گینه نو در اقیانوس آرام با حضور 21 نفر از رهبران و مقام های ارشد کشورهای مختلف این منطقه برگزار شد. اما در این دوره مباحثی مطرح شد که موجب گردید بیانیه پایانی اجلاس ارایه نگردد.

اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی آسیا-پاسفیک (اَپک-APEC) در کشور جزیره ای و کوچک پاپوا گینه نو در اقیانوس آرام با حضور 21 نفر از رهبران و مقام های ارشد کشورهای مختلف این منطقه برگزار شد. اپک بزرگترین تشکل اقتصاد جهانی است که حدود 39 درصد جمعیت جهان؛‌57 درصد کل تولید ناخالص داخلی و 17 درصد تجارت جهانی را در اختیار دارد.با این حال در عمل نتوانسته است انتظارات کشورهای ضعیف تر اپک مانند ویتنام ،فیلیپین شیلی و پرو را برای کمک به رشد اقتصادیشان براورده نماید. به همین دلیل بسیاری از محافل در این کشورها براین اعتقادند اپک صرفا بهانه ای برای دستیابی ازاد کشورهای قدرتمند عضو به بازارهای اعضا است.

در این اجلاس دو روزه، 21 تن از سران و مقامات  ارشد شرکت کننده، پیشنهاد های سه گانه شورای تجاری سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (اَپک) برای کاهش مناقشات تجاری و افزایش رشد اقتصادی را بررسی کردند. این پیشنهادات شامل حمایت از حل و فصل مناقشات تجاری با کمک سازمان تجارت جهانی، گسترش همکاری های فعال با کشورها و افزایش بودجه ساخت تاسیسات زیربنایی  بوده است. 

به گزارش ایسنا، شی جین پینگ در اجلاس همکاری اقتصادی آسیا اقیانوسیه (APEC) که در پاپوا گینه نو برگزار شد، گفت: اجرای تعرفه‌ها و قطع روابط اقتصادی، رویکرد کوته‌بینانه‌ای بوده و محکوم به شکست است. وی در ادامه افزود: حمایت گرایی و یک‌جانبه‌گرایی رشد اقتصاد جهانی را تحت الشعاع قرار داده و سیاست برپا کردن موانع اقتصادی، محکوم به شکست است. ایشان در ادامه بیان نموده اند که اختلافات باید از طریق گفت و گو حل شود. تلاش برای تشکیل بلوک‌های انحصاری یا تحمیل خواست خود به دیگران نباید پذیرفته شود. تاریخ نشان داده که رویارویی خواه به شکل جنگ سرد باشد یا جنگ گرم یا یک جنگ تجاری، برنده‌ای نخواهد داشت.

اما از سوی دیگر  مایک پنس، معاون رییس جمهور آمریکا روز شنبه 17 نوامبر 2018 اظهار کرد: دولت ترامپ تا زمانی که چین روش خود را تغییر ندهد، روند تعرفه‌ها را تغییر نخواهد داد. آمریکا تاکنون روی واردات ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی تعرفه سنگین وضع کرده است. چین نیز به تلافی این اقدام، روی واردات ۱۱۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی تعرفه وضع کرده است و عملا خرید سویای آمریکا را که اصلی‌ترین صادرات کشاورزی این کشور به شمار می‌رود متوقف کرده است.و در ادامه اشاره کرد که  ابتکار "کمربند و جاده" چین را هدف انتقاد قرار داد و گفت: تامین مالی زیرساخت، کشورهای در حال توسعه را با بدهی سنگین مواجه کرده است. وی در ادامه افزود: آمریکا گزینه بهتری عرضه می‌کند و شریک هایش  را زیر بار بدهی نمی‌اندازد.

شایان ذکر است به نقل از اسپوتنیک، کشور مجمع الجزایر تونگا که در جنوب آسیا و اقیانوسیه قرار دارد توافق کرده است به طرح یک جاده یک کمربندی این کشور ملحق شود. پادشاه تونگا توانسته است در قالب این طرح به توافق جدیدی برای بازپرداخت‌ وام‌های چین که موعد آن نزدیک است، برسد. چین قبول کرده است که در ازای همکاری بلندمدت مجمع‌الجزایر تونگا در طرح سرمایه‌گذاری خارجی این کشور یا همان دیپلماسی یوآن بازپرداخت وام تونگا را بصورت بلند مدت تعریف نماید. بنا به گفته پادشاهی تونگا، توافق‌نامه حضور این مجمع الجزایر در طرح یک جاده یک کمربندی چین امضا شده که احتمالا به افزایش ارائه وام از سوی پکن به این مجمع الجزایر منجر خواهد شد.  دو طرف جزئیات این توافق را در اجلاس اپک در پاپوآ گینه نو که بخشی از این نشست بر وام‌های کشورهای کوچک به چین متمرکز بود نهایی کردند. 

اما از نظر کارشناسان اقتصادی این نکته سوال است که  آیا این سیاست چین نه تنها باعث ایجاد بدهی برای کشورهای کوچک نمیشود بلکه با پرداخت بلند مدت وام ها و ایجاد زیرساخت ها و در نتیجه رشد اقتصادی، موجب رشد و شکوفایی و توسعه این گونه کشورها میشوند.

گفتنی است، اعضای کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسیفیک (اپک) در نشست جاری سالانه خود که در پاپوآ گینه‌نو برگزار می‌شد، نتوانستند بروی بیانیه پایانی نشست به توافق برسند. این نشست روز یکشنبه در حالی به پایان رسید که 21 کشور عضو این سازمان - از جمله آمریکا و چین- به دلیل اختلاف‌ها، نشست را بدون صدور بیانیه به پایان رساندند. این برای نخستین بار از سال 1993 است که چنین اتفاقی رخ می‌دهد و نشست این سازمان بدون صدور بیانیه به پایان می‌رسد.


پیتر اونیل، نخست‌وزیر پاپوآ گینه‌نو، در یک نشست خبری پس از پایان این اجلاس و در پاسخ به سؤالی درباره این‌که اختلاف میان کدام کشورها باعث شد که روی بیانیه پایانی نشست توافق حاصل نشود، گفت: «پاسخ را می‌دانید؛ دو غول بزرگی که در اتاق بودند.» اونیل اضافه کرد که اختلاف‌ها بیشتر درباره سازمان تجارت جهانی و اصلاحات مربوط به آن بود.

 

 

برچسب‌ها: اخبار


شیائومی شرکتی چینی است که نه به‌خاطر سابقه‌ی دراز و طویل بلکه به سبب رویکردهای صحیحی که در حوزه‌ی بازاریابی پیش گرفت، امروز یکی از قدرتمندترین شرکت‌های حوزه‌ی فناوری با تعداد زیادی زیرمجموعه است. لغت شیائو در زبان چینی به معنای کوچک است و قصد داریم تحت این عنوان به مرور تصمیم‌گیری‌های درست این شرکت که منجر شد که در مدت هشت سال به جایگاهی رفیع در بازار دست یابد آشنا بشویمرستوران مجلل تهران در شهر گوانجو منطقه "جان شیدو"به مدیریت جناب آقای تیرداد در دو مجموعه مجاوریکدیگر قرار دارد. این دو مجموعه رستوران در کل متراژی حدود ۲۰۰ مترمربع دارند که با ظرفیت پذیرایی همزمان ۱۸۰ نفر و بالغ بر ۳۰ نفر پرسنل آماده ارایه خدمات به کلیه مهمانان و هموطنان عزیز می باشد. این رستوران در هفت روز هفته از ساعات ۱۱:۰۰ تا ۱:۰۰ بامداد پذیرای میهمانان عزیز است.اگر قصد مسافرت به پکن را دارید، باید غذاهای محلی متنوع چینی را امتحان کنید. در پکن، پایتخت چین، میتوانید همه ی انواع غذاهای چینی و غذاهای متنوع دنیا را پیدا کنید، اما اگر قصد لذت بردان از بشقاب های قابل اطمینان چینی را دارید، باید به جاهایی بروید که عاشقان غذای محلی اغلب دورهم جمع می شوند در این گزارش به معرفی پنج محله که رستوران متعددی دارند را به شما معرفی می نماییم.برای معرفی ظرفیت های گردشگری ایران در پاویون ملی ایران در منطقه آزاد شانگهای چین برنامه ریزی شده. علی باقر نعمتی زرگران مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری، عصر روز گذشته ۱۵ اسفند، در دیدار با هیئت اقتصادی و رسانه ای کشور چین که با هدف بررسی روش های همکاری های مشترک در بخش گردشگری پاویون ملی ایران تشکیل شده بود، گفت: «تأسیس پاویون ملی ایران در منطقه آزاد تجاری شانگهای به افزایش توان صادراتی کالا و خدمات ایران در بازار بزرگ و روبه رشد چین منجر می شود»شهر سوجو (Suzhou) که دردر فاصله ١٠٠ كیلومتری شانگهای زمانی ثروتمندترین شهر چین بوده (قبل از میلاد) و الان هم مركز الكترونیك این كشور محسوب میشود. كانال بزرگ به طول ١٨٠٠ كیلومتر که طولانیترین رودخانه مصنوعی دنیاست از شهر سوجو عبور میکند. در این میان نوآوری در این شهر انجام شده است و بدلیل وجود این کانال طویل نیاز به پل های متعدد در این شهر لازم است لذا برای زیباسازی شهر سعی شده است که هریک از این پل ها به مانند یک پل مشهور موجود در دیگر کشورها ساخته شوند.بزرگترین پیاده رو شناور جهان به طول بیش از۵ کیلومتر برروی رود خونگ شواِی (Hongshui) در استان گویی جُو (Guizhou) در جنوب غرب درچین افتتاح شد.که بیش از ۴۵ هزار متر مربع مساحت را پوشش میدهد و هر فرد برای پیمودن تمام آن، نیاز به ۱۰ ساعت زمان برای پیاده روی نیاز دارد.چین در دهه گذاشته به یکی از قدرت های اصلی در صنعت فضایی تبدیل شده است و هرروز اخبار مختلفی از موفقیت های  در این عرصه منتشر میشود در اینجا میخواهیم مروری بر فعالیت های چین در این صنعت در ماه گذشته بپردازیم.دوازدهمین اجلاس شورای سران سازمان همکاری های فضایی آسیا - اقیانوسیه (APSCO) با حضور 8 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد.طبق تازه‌ترین تحلیل آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی رشد روز افزونی پیدا نموده اندغول فن‌آوری چین، تِنسنت(Tencent)، در کنار توسعه هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف، این بار به دنبال استفاده از هوش مصنوعی و ایجاد نسل جدیدی از این فن‌آوری جهت نجات جان انسان‌ها است.