پرنده اسطوره ای هما در افسانه های ایرانی
نوشته شده در 1397/6/26 ساعت 23:00:07
پرنده اسطوره ای هما در افسانه های ایرانی جایگاه مهمی دارد و معروف است اگر سايه او بر كسي افتد او را سعادتمند و اگر بر تارك كسي نشيند او را به شهرياري رساند و شايد واژه همايون و همايوني با اين نام پيوند دارد و به همین دلیل به مرغ سعادت نیز  معروف شده ‌است. جایگاه این پرنده افسانه از نظر کرامت به مانند جایگاه پرنده ققنوس در اساطیر مصر و یونان و اژدها در چین باستان است .

پرنده اسطوره ای هما

پرنده اسطوره ای هما در افسانه های ایرانی جایگاه مهمی دارد و معروف است اگر سايه او بر كسي افتد او را سعادتمند و اگر بر تارك كسي نشيند او را به شهرياري رساند و شايد واژه همايون و همايوني با اين نام پيوند دارد و به همین دلیل به مرغ سعادت نیز  معروف شده ‌است. جایگاه این پرنده افسانه از نظر کرامت به مانند جایگاه پرنده ققنوس در اساطیر مصر و یونان و اژدها در چین باستان است . هما در ادبیات فارسی به عنوان نماد سعادت است و برعکس جغد که نماد شوم است . در سروده‌های بسیاری از شاعران مشهور از هما به عنوان پرنده خوشبختی و سعادت یاد شده‌است. در ادبیات فارسی او را نماد فرّ و شکوه دانند و به شگون از آن یاد کنند.

همای اوج سعادت به دام ما افتد  اگر تو را نظری بر مقام ما افتد -حافظ

همچنین هماي افسانه اي يا همان سيمرغ نام يكي از پرندگان اسطوره اي- افسانه اي ايران است كه نقش مهمي در داستان هاي شاهنامه دارد. كنامش كوه اسطوره اي قاف است. دانا و خردمند است و به رازهاي نهان آگاهي دارد. زال را مي پرورد و همواره او را زير بال خويش پشتيباني مي كند. به رستم در نبرد با اسفنديار رويين تن ياري مي رساند

هما از لحاظ واژه‌شناسی ، ترکیبی از دو واژه ی اوستایی هو+ hu  مایا maya می‌باشد که هو در زبان اوستایی به معنای افریننده و مایا به معنای نخستین ماده از هر چیز است، که نام هما در لغت به معنای ، افریینده ی کائنات می‌باشد

در ادبیات داستانی کهن این مرز و بوم آمده است که هرگاه پادشاهی درمیگذشت و وارثی برای جانشینی نداشته است مردم را در میدانی جمع میکردند و همایی را رها میساختند و هما بر روی سر یا شانه هر کس که مینشست آن شخص پادشاه آن سرزمین میشد.

نقش این پرنده در کنده‌کاری‌ها و برخی از سر ستون‌های  تخت جمشید قابل مشاهده است. در بقایای به جام انده از تخت جمشید که پایتخت هخامنشیان بوده‌است دو مجسمه سنگی از هما پیدا شده‌ و وجود دارد. این نشان می‌دهد که هما در زمان ایران باستان نیز پرنده سعادت و خوشبختی بوده ‌است.

برای اولین بار هواپیمایی ملی ایران (هما) با به‌کارگیری ایهام نام هما و نیز نماد این پرنده افسانه به بهترین شکل به تثبیت جایگاه این پرندهٔ با باور فرهنگ عامه و  فعالیت تجاری خود پیوند زده است. همچنین در نشان کنونی باشگاه فوتبال پرسپولیس هم نمادی از این پرنده به کار گرفته شده‌است.

برچسب‌ها: فرهنگی


بودای بزرگ لشان乐山大佛- Leshan Giant Buddha مجسمه میتریا (Maitreya یک بوداسف که معمولا به شکل یک راهب بسیار تنومند با چهره‌ای که تبسم به لب دارد و سینه و شکمش برهنه است، نشان داده می‌شود) در حالت نشسته است.تخم هزار ساله با نام چینی پی دن-Pidan-皮蛋-Preserved Egg نوعی روش نگهداری بلند مدت تخم های مرغ و اردک و غاز است که بوسیله آهک و نمک پس مدتی خواص تخم عوض می شود و ماندگاری پیدا می کند.مکان تپه های سه ستاره به نوعی میتوان آن را سرچشمه فرهنگی منطقه سیچوان نامید و یک کشف مهم باستان شناسی است که دیدگاه مردم از تاریخ و فرهنگ باستان در این منطقه را تغییر داد.در سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.معبد 武侯祠-Wuhou در حومه جنوب چنگدو Chengdu واقع شده است و مساحت آن 37000 متر مربع (398،277 فوت مربع) می باشد و به ياد Zhuge Liang از وزراي دوره سه امپراتوری (220-280 میلادی) ساخته شده است که ایشان با خصوصيات عالي اخلاقي و بهره فراوان هوشي جايگاه ويژه‌اي در ميان مردم چين داشته انددر سفر از هرکشور لذت خرید در آنجا وصف ناشدنی است ولی جدا از لذت خرید گاهی خریدی با هدف خاطره ای از فرهنگ و سفر مربوطه میتواند لذت شیرینی آن سفر را برای سال ها در ذهن بازدیدکنندگان نگه دارد. و برای بازدیدکنندگان از کشور چین این انتخاب خرید یادگاری و سوغاتی بسیار گسترده تر است. در اینجا قصد داریم سوغاتی ها و یادگاری های مرسوم از چین را معرفی نماییم.سوغاتی هایی که میتوانید از شهر گوانجو تهیه نمایید شامل : مون‌کیک کانتونی (Cantonese mooncakes)؛ قلاب‌دوزی‌های گوانجویی؛ منبت‌کاری گوانجویی؛ ظروف چینی؛ غذاهای دریاییفانوس های کاغذی که در زمان سلسله هان شرقی (25-220 میلادی) ساختن ان رواج پیدا کرده است، عمدتا به عنوان چراغ در چین باستان مورد استفاده قرار می گرفتند.شروع سال نو چینی در ماه بهمن (فاصله ۲۱ ژانویه تا ۲۱ فوریه) است. در این بازه زمانی حلول ماه جدید (روز نخست ماه قمری) روز اول سال نو چینی است. با این احتساب سال نو چینی در سال ۲۰۱۷ ، برابر شنبه ۲۸ ژانویه ۲۰۱۷ ( ۹ بهمن ۱۳۹۵ شمسی ) است .توفوی بدبویی که میان وعده مورد علاقه مردم چین است.